Sensacyjny "Czarny ptasior" Joanny Siedleckiej demistyfikuje okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego - podstawę jego literackiego wizerunku - oraz rzekomo autobiograficzną powieść Malowany ptak , uchodzącą na świecie za świadectwo i dokument Zagłady Żydów. Reporterska wędrówka znanej biografki, rozmowy z wieloma świadkami udowodniły jednak, że mały Jurek nie błąkał się samotnie po polskich wsiach, nie rozłączył z rodzicami i nie stracił mowy na skutek bestialstwa półdzikich zwyrodnialców. Przeciwnie, przetrwał szczęśliwie wraz z rodzicami dzięki może i ciemnym, ale odważnym mieszkańcom wsi Dąbrowa Rzeczycka w województwie tarnobrzeskim. "Czarny ptasior" jest również książką o nich. O ich dramacie z powodu kłamstw Kosińskiego i upokorzeniu, jakie ich spotkało, gdy podczas swojej triumfalnej wizyty w Polsce był on wszędzie, tylko nie tam, gdzie jeszcze żyli ci, którzy ryzykowali dla niego życiem. Ale czy Kosiński mógł się do nich przyznać? Runąłby wtedy mit o męczenniku, który okazał się nie tylko literackim hochsztaplerem, korzystającym z usług ghostwriterów... Malowany ptak był pierwszym w literaturze oskarżeniem Polaków o okrucieństwo wobec Żydów, a tym samym o współudział w Holocauście. Autorka nie upiększa naszej wsi. Ale w tej opowieści to nie chłopi znad Sanu zawiedli.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Z chłopaka "w krótkich spodenkach" stał się bezwzględnym graczem. Donald Tusk. Kim właściwie jest? Czy z cygarem w ustach, całowany w policzek przez współpracowników, wydaje wyroki na dawnych przyjaciół: Schetynę, Drzewieckiego, Rokitę? A może jest wizjonerem, do którego polityka nie dojrzała?
Jak to się stało, że Presley i Lennon, dwaj supergwiazdorzy muzyki rozrywkowej zostali śmiertelnymi wrogami? Łączyło ich przecież bardzo wiele: obaj byli idolami milionów fanów na całym świecie, sukcesy i sławę zawdzięczali zarówno wspaniałym talentom, jak i morderczej pracy, obaj szukali inspiracji i dodatkowej energii w narkotykach. Wydawać by się mogło, że powinni się doskonale rozumieć i zaprzyjaźnić, a jednak wyrosła między nimi autentyczna przepaść wzajemnej nienawiści i pogardy. Autorzy starają się wyjaśnić tę tajemnicę i ujawniają szereg nieznanych dotąd, zaskakujących faktów z życia obu artystów.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Ale "cały ten jazz" nie byłby caly, gdyby nie Michał Urbaniak. Tak mi się do niedawna wydawało. Teraz jestem tego pewna. Bo jazz to nie tylko muzyka. To również wszystko "pomięszy". I o tym właśnie jest ta książka. Świetna! Gdybym była profesjonalną recenzentką i musiała do czegoś się przyczepić, to jedynie do tego, że nie można się od niej oderwać. Maria Czubaszek
UWAGI:
Dyskogr. M. Urbaniaka s. 361-364.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni