Makryna Mieczysławska, niegdyś męczennica sławna w całej Europie, figura cierpienia narodu i świętości, wiele lat po śmierci zdemaskowana jako oszustka, dziś jest prawie zupełnie zapomniana. Bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego powraca w nowej, XXI-wiecznej odsłnie. Dehnel, mistrz apokryfu i parafrazy, przedstawia dwie przeplatające się spowiedzi Makryny. W pierwszej, oficjalnej, jest torturowaną przez Moskali przeoryszą zakonu unickiego, cudotwórczynią i prorokinią, w drugiej, prywatnej - Iriną Wińczową, bitą, żyjącą w nędzy żoną alkoholika, która żeby przetrwać, musi zmyślić atrakcyjną historię. I okazuje się w tym zaskakująco skuteczna! Przez jej wyznania przewija się plejada sławnych postaci. Najważniejsza jest jednak sama bohaterka: całe życie upokorzana i dręczona, znajduje w sobie siłę, by wykorzystując kościelno-narodowe fantazmaty, uzyskać wreszcie należny szacunek i współczucie.
UWAGI:
U dołu s. tyt.: Wydawnictwo W. A. B.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Nawiązująca formą do słynnego "Z głowy" narracja o współczesnej Polsce, pełna - tak charakterystycznych dla Głowackiego - reminiscencji z życia i kariery autora w Polsce i w Nowym Jorku. Miejscami dowcipna, ironiczno-sarkastyczna w tonie, gdzie indziej uderzająca w nutę tragizmu, bardzo osobista i poruszająca książka. Składają się na nią ostatnie prozatorskie zapiski autora, nad którymi pracował równolegle z pisaniem scenariusza do głośnego filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.
UWAGI:
Nota o źródłach na stronie 157.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Podobnie jak w poprzednich książkach, tak i w tych opowiadaniach Henryk Grynberg wraca do tematu wojny i Holocaustu, tym razem jednak z większą oszczędnością środków. Dokumentalnemu świadectwu daje pisarz pierwszeństwo przed literacką parabolą. Rzecz dzieje się w Polsce i dziesięciu innych krajach, a Grynberg, kronikarz cudzych losów, opisuje już nie sam Holocaust, lecz los tych, którzy go przeżyli. Pisarz dokumentuje nasz przeklęty wiek, w którym znikła kwestia indywidualnej winy, zastąpiona przez zbiorową zbrodnię i bezkarność. Zagłada jest piekłem z jasnym podziałem na dręczonych i dręczycieli, ale bez podziału na potępionych i sprawiedliwych. W tym piekle ofiary, zanim zginą, same zostają ostatecznie upodlone i często pomagają upodlić innych. Cierpienie, o którym pisze Grynberg, nie uszlachetnia nigdy.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kresy przed wojną. Służąca polskich chłopów rodzi na strychu dziecko i umiera. To początek rodzinnych sekretów, z którymi zmierzyć się muszą kolejne pokolenia. Zimą 1939 rodzina Niemców galicyjskich zostaje rozkazem Hitlera przesiedlona nad Wartę, skąd z końcem wojny w trzaskającym mrozie uchodzi przed Armią Czerwoną do Rzeszy. Z ułamków opowieści, jak w dziecięcej zabawie w niebko, Marzena próbuje złożyć historię swojej rodziny.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni